Grzybica paznokcia
Meritum świadomego dbania o stopy

Grzybica paznokci jest schorzeniem zdrowotnym, którym łatwo się zarazić, ale znacznie trudniej jest się jej pozbyć.

Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie zmian występujących na paznokciach, ponieważ nie wszystkie zgrubiałe i zabarwione na żółto paznokcie świadczą o wystąpieniu grzybicy.

Kandydoza atakuje zwykle przy braku odpowiedniej higieny stóp oraz przy lekceważeniu dobierania „zdrowego” obuwia i skarpetek. Zakażeniu grzybicą sprzyja również obniżona odporność, podczas przyjmowania antybiotyków lub w przebiegu cukrzycy.

IMAG1279

 

Jak prawidłowo rozpoznać grzybicę paznokci?

IMAG1277

W większości przypadków grzybica powstaje na jednym z paznokci. Pierwsze oznaki to zmiany koloru płytki paznokciowej rozpoczynające się od bocznej strony płytki. Paznokieć zmienia barwę na żółtą, z czasem kolor staje się bardziej intensywny, przechodzi w zielony. Nieleczona grzybica powoduje, że płytka paznokciowa staje się krucha i zaczyna narastać na grubość. W zaawansowanej grzybicy płytka może się odwarstwiać od łożyska paznokcia, gdzie gromadzą się warstwy rogowe.

 

Leczenie grzybicy w gabinecie podologicznym.

Należy pamiętać, że leczenie grzybicy w gabinecie podologicznym jest jedynie wspomaganiem dla leczenia dermatologicznego.

W początkowych fazach, gdy grzybica nie jest jeszcze zbytnio rozprzestrzeniona, stosuje się różnego rodzaju preparaty przeciwgrzybicze stosowane zewnętrznie, np. spraye, krople, maści, emulsje. W przypadku stanów zaawansowanych niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który wdraża antybiotykoterapię.

Ważnym elementem przy dobieraniu odpowiedniej terapii jest badanie mykologiczne, dzięki któremu można dokładnie rozpoznać odmianę zarodnika grzyba wywołującego grzybicę.

Podolog w swoim gabinecie oferuje szeroką gamę środków przeciwgrzybiczych, dostosowanych odpowiednio do stadium zaawansowania zmian na paznokciach. Paznokcie z bardziej zaawansowaną grzybicą powinny być dokładnie oczyszczone mechaniczne. Zabieg ten jest bezbolesny, usuwane są zgrubiałe i kruche miejsca na paznokciu grzybiczym. W przypadku dużych ubytków, wykonywana jest rekonstrukcja paznokcia przy pomocy specjalnych preparatów (np. przeciwgrzybicza masa do rekonstrukcji paznokci).

We wszystkich przypadkach leczenie grzybicy związane jest z długotrwałą kuracją. Trwa to od kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Potrzebna i pomocna jest tutaj wielka dyscyplina i wytrwałość w profilaktyce samego chorego. Bez cierpliwości i systematyczności chorego nie pozbędzie się grzybicy tak łatwo.